Mind inspireerivad

Suurtest joogidest on väga keeruline kirjutada ja kõnelda, sest kuidas panna sõnadesse spirituaalsus ja valgustus, mida nad endas kannavad ja ümbritsevaga jagavad? Mida nende kohta üleüldse öelda? Ma olen tänulik kõikidele õpetajatele, kes joogatraditsiooni loonud ja seda elavana hoidnud, olen tänulik kõikidele, kes mind mu vaimsel teel juhendanud.

Swami Sivananda

Swami Sivananda (1887-1963) oli oma elukutselt arst, kelle meditsiiniline
karjäär kestis tema 35-nda eluaastani. Ta taipas, et inimeste haigustel on sügavale ulatuvad juured ning artsina ei suuda ta piisavalt teha, et inimesi aidata. Peagi, 1924.a. sai Swami Sivananda pühitsuse joogatradistsiooni ning kogu oma järelejäänud elu pühendas ta joogale ja vaimsetele õpetustele. Temast sai paljude joogaraamatute autor ning joogalike väärtuste tutvustaja nii Indias kui kogu maailmas, inspiratsiooniallikas tuhandetele õpilastele ja vaimsuse otsijatele. Swami Sivananda kohta on öeldud: “Ta ei tulnud kunagi läände, ta ei läinud kunagi itta, ent nüüd on ta igal pool.”. Swami Satyananda on kirjeldanud oma õpetajat kui ehedat näidet kaastundest, heategevusest ja lahkusest: „Ta oli lihtne ja pühendunud, tema süda suur. Ta oli kõige õnnelikum siis, kui sai inimestele jagada ja neid toita.“

„Elu on palverännak. Tark ei jää peatuma teeäärsetesse külalismajadesse. Ta suundub otseteed igavese õndsuse piirideta maale, oma lõplikku sihtpunkti.“ (Swami Sivananda)

Swami Satyananda


Swami Satyananda (1923-2009) kohtus oma guruga Swami Sivanandaga 19-aastasena. Ta elas kaksteist aasta oma õpetaja ashramis Rishikeshis, tehes seal suurema osa ajast ränkrasket tööd. See oli karma-jooga tee, puhastumine ning karmakoormast vabanemine. Swami Satyananda on öelnud, et mina-tunne ehk ego tuleb välja juurida – misiganes töö sulle antakse guru poolt, kuulub täitmisele ilma kõhklusteta. Loomulikult sai Swami Satyananda selle aja jooksul ka kõige sügavamate kriya- ja meditatsioonipraktikate pühitsuse. Pärast ashramist lahkumist oli ta mõned aastad rändav õpetlane. 1963.a. rajas Swami Satyananda Bihari Joogakooli ning järgnevate aaste jooksul veel mitmeid õppe- ja heategevusasutusi. Ta on autoriks u. 80-le raamatule. Swami Satyananda õpetust iseloomustab holistiline lähenemine joogapraktikale, mis pöörab tähelepanu nii kehale, meelele, emotsioonidele, intellektile, hingele kui karmale. Swami Satyananda oli üks esimesi, kes populariseeris jooga teraapilisi kasutegureid ning tõi tänapäevasesse kasutusse jooga-nidra ehk sügava lõdvestuse. Minu kohtumisel Swami Satyanandaga, mis leidis aset samal aastal, mil tema maine elu lõppes, ei rääkinud ta joogaasenditest, ega ka pranayamast mitte, ta ei andnud nõu, ta ei jaganud juhtnööre. Aga kogu tema olek, iga žest ja naeratus peegeldas armastust ülima vastu, pühendumist ülimale ning ülimasse jõudmist.

“Spirituaalne elu tähendab evolutsiooni, arengut, progressi eksistentsi igal tasandil” (Swami Satyananda)

Swami Janakananda

Swami Janakananda sündis 1939.a. Kopenhagenis. Joogatehnikatega tegi ta tutvust juba varases nooruses. Olnud mitu aastat tegev näitegrupis, leidis ta, et joogast on palju abi inspiratsiooni leidmisel, loovuse arendamisel ning avastas, et jooga aitas tal jõuda suurema teadlikkuseni – ta oli täielikult kohal igas hetkes, igas tegevuses. 1968.a. sõitis ta Indiasse ja õppis ligi kolm aastat Swami Satyananda käe all. Tulnud tagasi, rajas ta tänaseks rohkelt rahvusvahelist tuntust kogunud Skandinaavia Joogakooli, mille keskus asub Lõuna-Rootsis. Swami Janakananda on nõudlik nii iseenda kui oma õpilaste suhtes. Tema juures hämmastab mind kõige enam totaalne kohalolemine. Ta püüab kinni iga väiksemagi tunde– ja mõttevibratsiooni. Temaga koos olles lihtsalt tuleb jääda ausaks ja loomulikuks.

“Minu eesmärk on kaasata sind protsessi, mille käigus saaksid lähemale iseendale ning aktsepteeriksid täielikult oma valitud teed siin elus.” (Swami Janakananda”)

Surinder Singh

Surinder Singh sündis ja kasvas üles Põhja-Indias, Punjabis. 1994.a. asus ta koos perekonnaga elama Rishikeshi. Olles innustunud oma ema vaimsest pühendumusest ning otsides ka ise meelerahu, leidis ta endale õpetaja, Swami Dharmananda. Peagi Surinder avastas, et jooga on tema tõeline kutsumus ja ta lõpetas oma insenerikarjääri. Minu jaoks on Surinder õpetajana suureks eeskujuks. Ta suudab individuaalselt läheneda igale õpilasele, olgu see siis algaja või tegelenud joogaga juba palju aastaid. Ta jõuab igaüheni, isegi siis, kui joogasaal on puupüsti rahvast täis (mida sageli tema tundide puhul ette tuleb). Oma pehme ja südamliku olekuga poeb ta sulle hinge, lõdvestab su ja aitab näha nii palju ilusat hetkes, milles just praegu oled.